Bağlantılar
x
Langue Selection

Su Analizi

Su Analizi

Tarımsal Kullanım ve İçme Suyu Analizleri

Su Numunesi Nasıl Alınır?

Sulama sularının analizinin yapılabilmesi için 1L su numunesi yeterli olacaktır. Numune alınacak olan yerden

 

• Su öncelikle yaklaşık yarım saat akıtılmalı, 

• Su numunesinin alınacağı şişe gazlı içecek (cola, fanta, gazoz...vb) şişesi olmamalıdır. 

• Temiz bir su şişesi numune alınacak su ile 4-5 kez çalkalanarak yıkandıktan sonra alınmalıdır.

 

Su numunesi alındıktan sonra aynı gün içerisinde laboratuvara ulaştırılamayacak ise bir günü geçmemek şartı ile buzdolabında saklanmalıdır. 

Aksi takdirde; Geciken numunelerde oluşabilecek kimyasal değişimler sonucu, analiz sonucu farklılıklar gösterebilir.

 

SU ÖRNEKLERİNİN GÖNDERİLMESİ:

Örneklerin alınıp sıkıca tıpa ile kapatılmasından sonra şişeler üzerine etiket yapıştırılır veya iple bağlanır. Etiketler, kurşun kalemle okunaklı yazı ile doldurulmalı, üzerine tüm bilgiler kaydedilmelidir. şişenin boyun ve ağzı temiz bir kağıtla iyice sarıldıktan sonra, tıpasının ulaşım sırasında açılmasını önlemek bakımından iple bağlanır.

 

Genellikle su örneğinin alınması ile laboratuvarda analizi arasında geçen zamanın mümkün olduğu kadar kısa olmasına önem verilmelidir. Bu zamanın azalması ile analiz sonuçlarının güvenirlilik derecesi artar. Çünkü kimyasal ve biyolojik aktiviteler sonucu meydana gelebilecek değişimler, su örneğinin bileşimini değiştirebilirler. Bu durum suyun toplam sertliği ve kalsiyum miktarlarının azalmasına neden olur).

 

NOT : Sulama suyu analizi toprağın pH'sını ve bitkinin gübre alımını doğrudan etkilediğinden 2-3 yılda bir analiz yapılması tavsiye edilir.

Firmamız size en iyi deneyimi sunabilmek için çerezleri kullanmaktadır. Daha fazla bilgi almak isterseniz "Çerez Politikamızı" okuyabilirsiniz.